![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΖωοδΠηγ1-1024x748.jpg)
Τὴν Παρασκευὴ τῆς Διακαινησίμου, τῆς Ζωοδόχου Πηγῆς τῆς Κυρίας Θεοτόκου, 27-4/10-5-2024, ὁ Σεβ/τος Μητροπολίτης Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμης, κατόπιν προσκλήσεως, μετέβη τὸ ἀπόγευμα τῆς παραμονῆς στὴν ἑορτάζουσα Ἱερὰ Μονὴ Ζωοδόχου Πηγῆς στὸν Ριζόμυλο Βελεστίνου. Στὸν ἑόρτιο Ἑσπερινὸ χοροστάτησε καὶ ἔλαβε μέρος στὴν ψαλμωδία, ὁ δὲ οἰκεῖος Ἱεράρχης Σεβ/τος Δημητριάδος κ. Φώτιος παρέστη συμπροσευχόμενος στὸ Ἱερὸ Βῆμα. Ἔλαβαν μέρος οἱ Ἱερεῖς ἐκ Βόλου π. Κωνσταντῖνος καὶ π. Γεώργιος.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΖωοδΠηγ2-1024x714.jpg)
Ἐπακολούθησε Λιτανεία ἕως τὴν ἐξέδρα στὸν ἐμπρόσθιο χῶρο τῆς Μονῆς, στὴν ὁποίαν ἔλαβε μέρος καὶ ὁ Σεβ/τος Δημητριάδος. Τελέσθηκε Ἀρτοκλασία, καὶ ὁ Σεβ/τος Λαρίσης κ. Κλήμης ἐκφώνησε ἑόρτια ὁμιλία, ἡ ὁποία μαγνητοσκοπήθηκε καὶ πρόκειται νὰ ἀναρτηθεῖ.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΖωοδΠηγ3-1024x768.jpg)
Τέλος, ὁ Σεβ/τος Δημητριάδος κ. Φώτιος ἔδωσε ὡς δῶρο ἀναμνηστικὴ πλακέτα στὸν Δήμαρχο Ρήγα Φεραίου (Βελεστίνου καὶ γύρω περιοχῶν) κ. Δημ. Νασίκα, γιὰ τὴν ἔμπρακτη συμπαράστασή του στὸ ἔργο ἀνακαινίσεως τῆς Μονῆς. Ὁ δὲ Δήμαρχος εὐχαρίστησε διὰ συντόμου λογυδρίου καὶ ὑποσχέθηκε τὴν ἀμέριστη συμπαράσταση τοῦ Δήμου στὴν Ἱερὰ Μονή.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΖωοδΠηγ4-1024x570.jpg)
Τὸ πρωὶ τῆς Παρασκευῆς τῆς Διακαινησίμου, ὁ Σεβ/τος Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμης μετέβη στὸν ἑορτάζοντα Ἱερὸ Ναὸ Ζωοδόχου Πηγῆς στὸ χωριὸ Ἅγιοι Ἀνάργυροι πλησίον τῆς Λαρίσης, ὅπου χοροστάτησε καὶ ἔλαβε μέρος στὴν ψαλμωδία.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΖωοδΠηγ5-1024x621.jpg)
Λειτούργησε ὁ Αἰδ. Πρωτ. π. Γεώργιος τοῦ Καθεδρικοῦ Ναοῦ τῆς Εὐαγγελιστρίας Λαρίσης καὶ παρέστησαν ἀρκετοὶ πιστοί μας, παρὰ τὸ βροχερὸν τοῦ καιροῦ, ποὺ παρεμπόδισε τὴν τέλεση ἱερᾶς Λιτανείας.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΖωοδΠηγ6-1024x662.jpg)
Κατὰ τὴν διάρκεια τοῦ Κοινωνικοῦ ὁ Σεβ/τος κ. Κλήμης ἐκφώνησε ἑόρτια ὁμιλία, ἡ ὁποία ἐπίσης μαγνητοσκοπήθηκε καὶ πρόκειται νὰ ἀναρτηθεῖ.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΖωοδΠηγ7-1022x1024.jpg)
Πρὸ τῆς Ἀπολύσεως τελέσθηκε ἱερὰ Ἀρτοκλασία καὶ στὸ τέλος ἐκφράσθηκαν εὐχὲς καὶ διενεμήθησαν εὐλογίες ποὺ εἶχαν ἑτοιμάσει ἡ ὑπεύθυνη τοῦ Ναοῦ κα Μαρία Δήμκου μετὰ τῶν προσώπων ποὺ βοήθησαν στὰ τῆς σεμνῆς καὶ εὐπρεποῦς Θεομητορικῆς πανηγύρεως.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/05/ΖωοδΠηγ8-1024x613.jpg)