![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/04/Ραψ1-1024x768.jpg)
Τὸ Σάββατο, 31-3/13-4-2024, τελέσθηκε ἀρχιερατικὴ Θ. Λειτουργία στὸν Ἱερὸ Ναὸ Εὐαγγελισμοῦ τῆς Θεοτόκου στὴν ἱστορικὴ καὶ γραφικὴ κωμόπολη τῆς Ραψάνης, γιὰ νὰ τιμηθεῖ ὁ τοπικὸς Ἅγιος Νεομάρτυρας Γεώργιος. Ἡ μνήμη του τιμᾶται τὴν 5η Μαρτίου, ἀλλὰ μέχρι στιγμῆς δὲν κατέστη δυνατὸν ὁ Ἅγιος νὰ ἑορτασθεῖ στὴν κώμη τῆς καταγωγῆς του, διότι γινόταν ἐργασίες ἀνακαίνισης στὸν Ἱερὸ Ναό.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/04/Ραψ2-1024x768.jpg)
Τὴν Θ. Λειτουργία τέλεσε ὁ Σεβ/τος Μητροπολίτης Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμης, μετὰ τοῦ Αἰδ. Πρωτ. π. Γεωργίου. Παρέστησαν τοπικοὶ πιστοί, ὅπως καὶ προσελθόντες ἀπὸ τὴν Λάρισα. Κοινώνησαν ἀρκετοὶ ἐκ τοῦ ἐκκλησιάσματος. Ὁ Σεβ/τος κ. Κλήμης ἐκφώνησε ἑόρτια ὁμιλία γιὰ τὸν τιμώμενο Ἅγιο Νεομάρτυρα Γεώργιο, διδάσκαλο, ὁ ὁποῖος μαρτύρησε ἡρωϊκὰ στὸν Τύρναβο τὸ 1818, σὲ ἡλικία 20 μόλις ἐτῶν, καὶ ἀνεδείχθη θαυματουργός. Ὁ δὲ π. Γεώργιος ἐξέφρασε εὐχαριστίες γιὰ ὅσους συνέβαλαν στὶς ἐργασίες ἀνακαίνισης τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/04/Ραψ3-1024x697.jpg)
Στὸν Ναὸ παρετίθετο τμῆμα τοῦ ἱεροῦ Λειψάνου τοῦ τιμωμένου Ἁγίου πρὸς εὐλογίαν τῶν πιστῶν, οἱ ὁποῖοι μετὰ τὴν διανομὴ τοῦ Ἀντιδώρου ἔλαβαν κεράσματα ἀπὸ τοὺς διακονητὲς τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2024/04/Ραψ4-478x1024.jpg)