Τὴν Τρίτη, 8/21-11-2023, τῶν Ἁγίων Ἀρχαγγέλων Μιχαὴλ καὶ Γαβριὴλ καὶ πασῶν τῶν Ἐπουρανίων Δυνάμεων, ἑόρτασε ὁ ἰσόγειος Ναὸ τῶν Ἁγίων Ταξιαρχῶν, στὸν Καθεδρικὸ Ναὸ Εὐαγγελισμοῦ τῆς Θεοτόκου στὴν Λάρισα, ὅπου τελοῦνται ἀνελλιπῶς, σὲ καθημερινὴ βάση, οἱ ἱερὲς Ἀκολουθίες καὶ ἡ Θεία Λειτουργία.
Τελέσθηκε ἱερὸ Συλλείτουργο τοῦ Ἀρχιμ. π. Γαβριήλ, ποὺ ἑόρταζε τὰ ὀνομαστήριά του, καὶ τοῦ Πρωτ. π. Γεωργίου. Ὁ Σεβ/τος Μητροπολίτης Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμης χοροστάτησε καὶ κήρυξε τὸν θεῖο λόγο κατὰ τὴν διάρκεια τοῦ Κοινωνικοῦ, πρὸς οἰκοδομὴν τῶν πολυπληθῶν πιστῶν, οἱ ὁποῖοι προσῆλθαν στὴν ἑόρτια Θεία Λειτουργία.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/11/Αρχάγγ1-1024x815.jpg)
Πρὸ τῆς Ἀπολύσεως τελέσθηκε Τρισάγιον ὑπὲρ ἀναπαύσεως τῶν Κτιτόρων τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/11/Αρχαγγ2-1024x704.jpg)
Ἀκολούθησε ἱερὰ Λιτανεία τῆς Εἰκόνων τῶν Ἁγίων Ταξαρχῶν σὲ ὁδοὺς πέριξ τοῦ Ναοῦ καὶ ἀνεπέμφθη δέησις πρὸς αὐτοῦ.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/11/Αρχαγγ3-1024x577.jpg)
Κατόπιν, διενεμήθη τὸ ἀντίδωρο καὶ εὐλογίες ἀπὸ τὴν ἀρτοκλασία καὶ τὰ κεράσματα τῶν πιστῶν ποὺ ἑόρταζαν.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/11/Αρχαγγ4-1024x724.jpg)