![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/10/φωτο1-1024x780.jpg)
Ὁ Σεβ/τος Ποιμενάρχης μας Μητροπολίτης Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμης ἔλαβε μέρος στὴν Πανήγυρη τῆς Ἱερᾶς Μονῆς τῆς Μετανοίας του, τῶν Ἁγίων Κυπριανοῦ καὶ Ἰουστίνης στὴν Φυλὴ Ἀττικῆς, τὴν Κυριακή, 2/15-10-2023.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/10/φωτο2-1024x637.jpg)
Στὸν Μεγάλο Ἑσπερινὸ τῆς παραμονῆς συγχοροστάτησε μὲ ἄλλους Ἀρχιερεῖς μας καὶ ἀνήμερα συμμετεῖχε στὸ ἱερὸ Συλλείτουργο, στὸ ὁποῖο προεξῆρχε ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Ὠρωποῦ καὶ Φυλῆς κ. Κυπριανὸς ὅπως καὶ ἕτεροι Ἀρχιερεῖς τῆς Ἐκκλησίας μας, ὁ Ἡγούμενος τῆς Μονῆς Ἀρχιμ. π. Θεοδόσιος καὶ πολλοὶ Κληρικοί. Παρέστησαν Μοναχοί, Μοναχὲς καὶ μεγάλο πλῆθος κόσμου, καθὼς καὶ προσκυνητὲς ἀπὸ τὴν Λάρισα.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/10/φωτο3-1024x668.jpg)
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/10/φωτο4-1024x549.jpg)
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/10/φωτο5-1024x566.jpg)
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/10/φωτο6-1024x669.jpg)
Στὸ τέλος τῆς ἑορτίου Θ. Λειτουργίας τελέσθηκε ἱερὰ Λιτανεία καὶ μετὰ τὸ πέρας αὐτῆς παρετέθη κέρασμα στὸ ἀρχονταρίκι τῆς Μονῆς, ὅπου ὁ Σεβ/τος Λαρίσης κ. Κλήμης ἀπηύθυνε χαιρετισμὸ καὶ ἐπὶ τῇ εὐκαιρίᾳ εὐχαρίστησε θερμὰ ὅσους ἀνταποκρίθηκαν στὴν ἔκκληση βοηθείας ὑπὲρ τῶν πλημμυροπαθῶν στὴν πληγεῖσα Ἱερὰ Μητρόπολή μας.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/10/φωτο7-1024x619.jpg)
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/10/φωτο8-1024x549.jpg)