![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/ΑγΑπόστ1-1024x768.jpg)
Τὴν Πέμπτη, 30-6/13-7-2023, τῆς Συνάξεως τῶν Ἁγίων Δώδεκα Ἀποστόλων, πανηγύρισε ὁ ὁμώνυμος ἱστορικὸς Ἱερὸς Ναὸς στὸ κέντρο τῆς Λαρίσης (ὁδὸς Κοραῆ). Ἀργὰ τὸ ἀπόγευμα τῆς παραμονῆς τελέσθηκε ὁ Μ. Ἑσπερινός, στὸν ὁποῖον χοροστάτησε ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμης. Ἔλαβαν μέρος ὁ Ἐφημέριος τοῦ Ναοῦ Ἱερομ. π. Ἀπόστολος, ὁ ὁποῖος ἑόρταζε καὶ νὰ ὀνομαρτήριά του, ὁ Πρωτ. π. Γεώργιος τοῦ Καθεδρικοῦ Ναοῦ καὶ ὁ Αἰδ. π. Ζήσης ἀπὸ τὴν Ἐνορία μας τοῦ Ἀμπελῶνος. Ἔψαλαν ἐκλεκτοὶ Ἱεροψάλτες. Παρὰ τὴν ζέστη, προσῆλθε μεγάλο πλῆθος πιστῶν γιὰ νὰ τιμήσει τοῦ ἑορταζομένους Ἁγίους Ἀποστόλους τοῦ Χριστοῦ.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/ΑγΑπόστ2-1024x736.jpg)
Ἡ Λιτὴ ἐψάλη στὸν αὔλειο χῶρο πρὸ τοῦ Ναοῦ, ὅπου εὐλογήθηκε ἡ Ἀρτοκλασία. Ἐντὸς τοῦ Ναοῦ συνεχίσθηκε τὸ ὑπόλοιπο τῆς ἱερᾶς Ἀκολουθίας καὶ στὸ τέλος ὁ χοροστατῶν Ποιμενάρχης ἐκφώνησε σύντομη ὁμιλία.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/ΑγΑπόστ3-509x1024.jpg)
Τὸ πρωὶ τῆς Πέμπτης τελέσθηκε ἀπὸ τὸν Σεβ. Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμεντα ἡ ἑόρτια Θ. Λειτουργία. Ἔλαβαν μέρος ὁ Ἱερομ. π. Ἀπόστολος καὶ ὁ Πρωτ. π. Γεώργιος. Ἔψαλαν καὶ πάλι πανηγυρικὰ τοπικοὶ Ἱεροψάλτες μας. Μεγάλο πλῆθος πιστῶν προσῆλθε στὴν προσκύνηση τῶν Ἁγίων Ἀποστόλων παρὰ τὶς δύσκολες καιρικὲς συνθῆκες ἀπὸ τὸν ἐπικρατοῦντα ἤπιο καύσωνα. Στὸ τέλος, ὁ Σεβ/τος Λειτουργὸς καὶ Πατέρας τοῦ τοπικοῦ Ποιμνίου ἐκφώνησε σύντομη ἑόρτια ὁμιλία γιὰ τὴν σωστικὴ διακονία τῶν Ἁγίων Ἀποστόλων, ἡ ὁποία συνεχίζεται μέχρι σήμερα στὴν Ἐκκλησία τοῦ Χριστοῦ διὰ τῆς Ἀποστολικῆς διαδοχῆς καὶ μάλιστα τῆς Ἀποστολικῆς Διδαχῆς.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/ΑγΑπόστ4-1024x899.jpg)
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/ΑγΑπόστ4α.jpg)
Κατόπιν, τελέσθηκε ἱερὰ Λιτανεία τῆς Εἰκόνος τῶν Ἁγίων Ἀποστόλων σὲ δρόμους στὸ κέντρο τῆς πόλεως. Συμμετεῖχε ἡ Φιλαρμονικὴ τοῦ Δήμου, νέοι μὲ σημαῖες καὶ λάβαρα, ἱερόπαιδες, ὁ ἱερὸς Κλῆρος (συμμετεῖχε καὶ ὁ Ἀρχιμ. π. Γαβριὴλ ἀπὸ τὸν Καθεδρικὸ Ναὸ) ὑπὸ τὸν Σεβ/το Ποιμενάρχη, Μοναχὲς ἀπὸ τὴν Μονὴ Ἁγίας Παρασκευῆς καὶ μεγάλο πλῆθος εὐλαβῶν πιστῶν. Ἐπρόκειτο γιὰ ὁμολογιακὴ καὶ πνευματικὴ πανδαισία.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/ΑγΑπόστ5-1024x863.jpg)
Τέλος πρὸ τοῦ ἱεροῦ Ναοῦ ἀναπέμφθηκε δέησις, ἀνακρούσθηκε ὁ Ἐθνικός μας Ὕμνος, διενεμήθη τὸ Ἀντίδωρο ἀπὸ τὸν ἑορτάζοντα π. Ἀπόστολο, καὶ προσφέρθηκαν σὲ ὅλους τοὺς πιστοὺς κεράσματα.