![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/Φάρσ1-1024x658.jpg)
Τὴν Τετάρτη, 29-6/12-7-2023, ἑόρτασε στὴν μνήμη τῶν Ἁγίων Πρωτοκορυφαίων Ἀποστόλων Πέτρου καὶ Παύλου ὁ ὁμώνυμος Ἱερὸς Ναός μας στὰ Φάρσαλα.
Τὸ ἀπόγευμα στὸν Μεγάλο Ἑσπερινὸ χοροστάτησε ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμης καὶ ἔλαβαν μέρος ὁ Πρωτ. π. Γεώργιος Κεπάπογλου, Ἐφημέριος τοῦ Ναοῦ, καὶ ὁ Πρωτ. π. Γεώργιος Κοντοθανάσης ἐκ Λαρίσης. Ἔψαλε ὁ ἀδ. Χρῆστος Μανώλης.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/Φάρσ2-1024x822.jpg)
Κατὰ τὴν Λιτὴ ἔγινε περιφορὰ πέριξ τοῦ Ναοῦ καὶ ἔμπροσθεν αὐτοῦ ἀνεπέμφθη δέησις καὶ εὐλογήθηκε ἡ ἀρτοκλασία. Ἐν συνεχείᾳ, ἐντὸς τοῦ Ναοῦ, ἐψάλησαν τὰ Ἀπόστιχα καὶ πρὸ τοῦ Δι’ εὐχῶν ὁ Σεβ/τος κ. Κλήμης ἐκφώνησε σύντομη ὁμιλία.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/Φάρσ3-1024x741.jpg)
Τὸ πρωὶ τῆς Τετάρτης τελέσθηκε ὁ Ὄρθρος καὶ ἡ Θεία Λειτουργία. Προέστη ὁ Σεβ. Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμης καὶ ἔλαβαν μέρος οἱ δύο πατέρες Γεώργιοι. Προσῆλθαν μεταξὺ τῶν πιστῶν καὶ ὁ Δήμαρχος Φαρσάλων κ. Ἰ. Ἐσκίογλου καθὼς καὶ ἡ ὑποψήφια Δήμαρχος Κ. Παναγιωτοπούλου.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/Φάρσ4-1024x655.jpg)
Πρὸ τοῦ Δι΄ εὐχῶν ὁ λειτουργῶν Ποιμενάρχης ἐκφώνησε ἑόρτια ὁμιλία γιὰ τὴν ἐπικαιρότητα πνευματικῶν μηνυμάτων ἀπὸ τὸν βίο καὶ τὴν διδασκαλία τῶν Ἁγίων Ἀποστόλων Πέτρου καὶ Παύλου.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/07/Φάρσ5-1024x749.jpg)
Ἐκτὸς τοῦ Ναοῦ προσφέρθηκαν στοὺς πιστοὺς κεράσματα καὶ παρετέθη τράπεζα γιὰ ὅσους παρέμειναν.