![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/06/ΑγΤριάς1-770x1024.jpg)
Τὴν Δευτέρα τοῦ Ἁγίου Πνεύματος, 23-5/5-6-2023, ἑόρτασε τὸ Παρεκκλήσιο τῆς Ἁγίας Τριάδος στὸ Ἱερὸ Ἡσυχαστήριο Κοιμήσεως τῆς Θεοτόκου στὶς Μαγοῦλες Δένδρων, πλησίον τῆς Γιάννουλης Λαρίσης, τῆς Γεροντίσσης Μυρτιδιωτίσσης Μοναχῆς (Χατζηστεργίου).
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/06/ΑγΤριάς2-1024x675.jpg)
Λειτούργησε ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμης μετὰ τοῦ Πρωτ. π. Γεωργίου Κοντοθανάση καὶ προσῆλθαν πιστοί μας γιὰ τὸ ἑόρτιο γεγονός. Πρὸ τοῦ Δι’ εὐχῶν ὁ λειτουργῶν Ποιμενάρχης ἐκφώνησε ἑόρτια ὁμιλία πρὸς οἰκοδομὴν τῶν πιστῶν.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/06/ΑγΤριάς3-823x1024.jpg)
Ἀκολούθως, τελέσθηκε ἱερὰ Λιτανεία καὶ στὸ Κοιμητήριο ἐψάλη Τρισάγιον ἐπὶ τοῦ τάφου τοῦ Μακαριστοῦ Μητροπολίτου Ἀθανασίου ὑπὲρ ἀναπαύσεως τῆς ψυχῆς αὐτοῦ.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/06/ΑγΤριάς4-1024x740.jpg)
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/06/ΑγΤριάς5-1024x723.jpg)
Κατόπιν, στὸν Ἱερὸ Ναὸ διενεμήθη τὸ ἀντίδωρον καὶ ἐδόθησαν στοὺς πιστοὺς κεράσματα καὶ εὐλογίες.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2023/06/ΑγΤριάς6-1024x705.jpg)