![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2022/08/Αμπελ1-1024x745.jpg)
Τὴν Δευτέρα, 26-7/8-8-2022, πανηγύρισε ὁ Ἱερὸς Ναὸς Ἁγίας Παρασκευῆς στὸν Ἀμπελῶνα Λαρίσης. Τὸ ἀπόγευμα τῆς παραμονῆς τελέσθηκε ὁ Μ. Ἑσπερινὸς μὲ Λιτανεία καὶ Ἀρτοκλασία. Ἔλαβαν μέρος ὁ Πρωτ. π. Γεώργιος Κοντοθανάσης, ὁ Ἱερομ. π. Ἀπόστολος Γαλατσίδας καὶ ὁ Ἐφημέριος Αἰδ. π. Ζήσης Τσιότρας, παρουσίᾳ πλήθους εὐλαβῶν πιστῶν.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2022/08/Αμπελ2-1024x567.jpg)
Τὸ πρωὶ λειτούργησαν οἱ ὡς ἄνω Πρεσβύτεροι. Ὁ Σεβ. Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος δὲν κατόρθωσε νὰ λάβει μέρος λόγῳ ἰώσεως, ἀλλὰ ἀπέστειλε Ἑόρτιο Μήνυμα τὸ ὁποῖο ἀναγνώσθηκε ἀπὸ τὸν π. Ζήση.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2022/08/Αμπελ3-1024x683.jpg)
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2022/08/Αμπελ4-978x1024.jpg)