Τὴν Κυριακὴ Β΄ Νηστειῶν, τοῦ Ἁγίου Γρηγορίου Παλαμᾶ, 7/20-3-2022, κατόπιν προτροπῆς καὶ εὐλογίας τοῦ Σεβ. Μητροπολίτου Λαρίσης καὶ Πλαταμῶνος κ. Κλήμεντος, ἔγινε ἐπανέναρξη λειτουργίας τοῦ Κατηχητικοῦ παιδιῶν στὸν Καθεδρικὸ Ναὸ Εὐαγγελισμοῦ τῆς Θεοτόκου στὴν Λάρισα. Ἡ κατηχήτρια κ. Πολυξένη Τάκα, νηπιαγωγός, μὲ συνδρομὴ καὶ ἄλλων κατηχητριῶν, ἀμέσως μετὰ τὴν Θ. Λειτουργία, μίλησε στὰ παιδιὰ γιὰ τὸν Ἅγιο Γρηγόριο, στὸν ἰσόγειο Ναὸ τῶν Ἁγίων Ἀρχαγγέλων.
![](https://imlp.gr/wp-content/uploads/2022/03/Κατηχητικό-1024x548.jpg)
Τὸ ἀπόγευμα στὶς 6, ἡ ἁγιογράφος κ. Μαριάννα Βασιλειάδου μὲ συνεργάτες της ἔκανε ἔναρξη στὸν Καθεδρικὸ Ναὸ διδασκαλίας Ἁγιογραφίας-Εἰκονογραφίας, μὲ ἔμφαση σὲ στοιχεῖα σχεδιασμοῦ προσώπου καὶ βυζαντινῆς τέχνης καὶ διακοσμητικῆς, ὅπως καὶ τῆς πνευματικῆς σημασίας τους. Οἱ παρουσιάσεις ἀπευθύνονται σὲ παιδιὰ γυμνασίου καὶ λυκείου, ἀλλὰ καὶ σὲ μεγαλύτερους ἐνδιαφερομένους.